
Miss Danmark er den ældste konkurrence af sin art og vinderen af Miss Danmark® er den eneste officielle skønhedskonkurrence der giver direkte adgang til Miss World® konkurrencen, som har eksisteret siden 1951.

Det er tredje år, jeg er med som dommer. Gennem mine år som chefredaktør har jeg været med til at caste og udvælge mange til modeljobs – forsider samt modereportager. Og jeg har altid haft personlighed, identifikation og mangfoldighed for øje. Derfor er jeg både stolt og glad over igen at blive spurgt om jeg ville være del af denne festelige og glamourøse opgave – at finde en vinder.
For mig var det en ekstra dejlig aften fordi jeg havde familien med. Claus, Josefine, Elizabeth og hendes studiekammerat fra teaterskolen, Sven, var med.

Opmærksomheden og finalen har i løbet af de tre år, jeg har været med vokset sig større. I år var vi hele ti dommeren – en skøn blanding af sponsorer, mediefolk, tidligere vindere og fagpersoner.
Jeg var så heldig at sidde mellem Henning Kern designeren bag Dyrberg/Kern og den amerikanske tv-vært Randy Fenoli fra TLC’s succes tv program “Say Yes to the Dress”. Disse herrer var flankeret af Lisa Lents – direktøren for det hele. Kvinden, der hvert år evner at overgå sig selv i at stable et større og større show og begivenhed på benene. Jeg må indrømme, at jeg ikke helt fatter hvordan hun gør. Det var også en stor fornøjelse at hilse på tv-vært Sara Maria Franch-Mærkedahl.
Men vi nåede frem til et resultat.
Tillykke til vinderen, top 3 og tillykke til de øvrige i top 30, som det var en rigtig god oplevelse at møde under deres træning et par dage før finalen. Her kom jeg med en peptalk om skønhed, selvtillid og selvværd. Om at sprede kærlighed og være noget for andre. Og iklæde sig en teflondragt. I er alle sammen så dejlige og seje… og det så i alt fald ud til, at I havde en fest i aftes… og er nu en oplevelse rigere i dette skægge univers fuld af glimmer og meget benhårdt arbejde.

Miss Danmark® 2015: Jessica Josephina Hvirvelkær
1st Runner-Up: Mille Funk
2nd Runner-Up: Martine Lybæk Christensen
PS: Jeg fik lov at blive forskønnet af aftenens makeup-artister og frisør. Tak for flot arbejde. Og en sjov sjov fest.

